Alates 2025/2026. õppeaastast tuleb arstiteaduse õppekava lõpetamiseks sooritada praktiline kliiniline lõpueksam.
Objektiivse struktureeritud kliinilise eksami (OSKE) korraldust juhib 15. detsembrist Gerhard Grents. Tema sõnul annab praktiline lõpueksam üliõpilasele tagasisidet, kas tema oskused on piisavalt turvalisel tasemel praktiseerimiseks. „Hindamine on üks tagasisidestamise vorme. Nii üliõpilasel kui ka tema juhendajal tuleb panna rõhku nende oskuste kujundamisele. Selline keskne eksam annab mõneti motivatsiooni neid oskusi omandada ja õpetada.“
Grents tuletas meelde, et arstiteaduse õppekava viimasel kursusel on juba aastaid praktilisi oskusi hinnatud. „Erinevus on selles, et seni tegid seda eri juhendajad eri praktikabaasides. Sellisel juhul on teatav subjektiivsus juba hindamisse sisse kirjutatud. OSKE vähendab seda subjektiivsust, kuna kõiki hinnatakse sama hindamismaatriksi põhjal. Praktiliste oskuste eksamit on välishindamiskomisjon meie valdkonnale korduvalt soovitanud ka oma aruannetes.“
Ühes oma meeskonnaga soovib Grents korraldada eksamipäeva, mis meenutaks tavalist tööpäeva tervishoiuasutuses. „Eksaminandid peavad lahendama samu ülesandeid, millega arstid iga päev rinda pistavad. Seejuures on tähtis, et eksaminandid teaksid, mida neilt oodatakse, ja instruktorid oskaksid nende sooritust objektiivselt hinnata. Selleks on oluline kõiki asjaosalisi aegsasti teavitada, korraldada õppijatele ja juhendajatele infopäevi ning instruktoritele koolitusi.“
Sellist tüüpi eksami korraldamine on Gerhard Grentsi sõnul mujal maailmas väga levinud ning ka arstiteaduse õppekavas on taoline eksam mõne aine läbimiseks olnud pikalt kasutuses. Grents on käinud OSKE korraldamisega tutvumas nii Helsingi Ülikoolis kui ka USAs Duke’i Ülikoolis. Tartu Ülikoolis on ta kahel korral eksami katsetamises kaasa löönud ning juhtis viimase proovieksami korraldust. „Siht on see, et saaksime Tartu Ülikoolis täie kindlusega öelda, et siin arstiteaduse õppekava lõpetanud üldarstid on kohe pärast lõpetamist valmis turvaliselt ja iseseisvalt praktiseerima.“
Gerhard Grents töötab perearstina Medicumi perearstikeskuses ning on sellest sügisest ka Tartu Ülikoolis teadmussiirdedoktorant. Ta lõpetas 2020. aastal arstiteaduse eriala ning sel aastal peremeditsiini residentuuri.